Dwie Lewe

makramowy poradnik

czyli wszystko co musisz wiedzieć o makramie

Podstawowe węzły

Węzeł mocujący

Prosty i estetyczny sposób mocowania sznurków na drążku. Złóż sznurek na pół, opleć nim drążek, przełóż przez pętelkę – i gotowe!

Węzeł płaski

Wprawne oko rozpozna ten węzeł w niemal każdej makramie!

Wykonywany na (minimum) 4 sznurkach, składa się z dwóch połówek – swoich odbić lustrzanych.

Węzeł żebrowy

Polega na oplataniu sznurka wiodącego. Dzięki jego wprawnemu prowadzeniu wypleciesz wybrany kształt: prostą linię, falę albo diament.

Odtwórz wideo

Węzeł rybacki

Z jego pomocą połączysz dowolną liczbę sznurków. Świetnie sprawdza się, jako wykończenie makramowych kwietników. 

Węzeł spiralny

Ma bardzo prosty sposób wykonania: w kółko powtarzasz pierwszą połowę węzła płaskiego, a węzeł samoistnie skręca się wokół własnej osi!

Odtwórz wideo

trening węzłów dla początkujących

Najlepszą metodą nauki jest nauka w praktyce. Zanim zaczniesz wykonywać swoją pierwszą makramę, spróbuj wykonać mini projekt z poniższego filmiku. Potrzbujesz do niego: 8 odcinów sznurka o długości około 1 metra każdy i krótki kijek. Potrzebne materiały znajdziesz w zestawie opisane jako zapas.

Po co to robić?

Żeby oswoić się ze sznurkiem i węzłami. W tym małym projekcie użyjesz 3 najbardziej popularnych węzłów. To właśnie te węzły są bazą do wykonania makramy diamentowej i geometrycznej, a także kwietnika podwójnego. Ich przećwiczenie może oszczędzić Ci wiele frustracji!

Gdzie wyplatać?

Przykładowe miejsca, które możesz wykorzystać jako  stanowisko pracy:

  • stojący wieszak na ubrania
  • haczyk na kurtki
  •  gwóźdź w ścianie
  • haczyk na drzwiach
  • drzwi szafy
  • drążek gimnastyczny

Jaki sznurek dla początkujących?

Szukasz idealnego sznurka do nauki? Upewnij się czy kupujesz:

  • sznurek bawełniany – będzie miękki, miły w dotyku i łatwy do wyplatania. Unikaj sznurków poliestrowych, te przy wiązaniu węzłów charakterystycznie skrzeczą. Można dostać też liny jutowe lub rafię do wyplatania, ale te opcje zostaw sobie na później. 
  • sznurek pleciony lub dziany – w przeciwieństwie do sznurków skręcanych pozwalają one na łatwe rozplatanie i poprawki splotów. Idealne rozwiązanie na start!
  • sznurek średniej grubości – na rynku znajdziesz sznurki o grubości od ok. 1 mm aż po 9 mm. Im grubszy sznurek tym szybciej powstaje praca. Ale też tym więcej sznurka będziesz potrzebować. Na początek optymalnie jest operować na sznurkach z przedziału 3-5mm. Pozwalają one na łatwe i (w miarę) szybkie wyplatanie delikatnych wzorów 🙂
 
Sznurki dostępne w zestawach Dwóch Lewych spełniają wszystkie te kryteria! W zestawie do nauki makramy znajdziesz bawełniany sznurek pleciony o grubości ok. 4 mm, w wybranym przez Ciebie kolorze. A dodatkowo, sznurki są produkowane z bawełnianej przędzy pochodzącej z recyklingu!
kwietnik ze sznurka zestaw startowy
zawartoś zestawu makrama diamentowa krok po kroku

Czegoś brakuje?

Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Daj koniecznie znać! 

Ta sekcja makramowych porad będzie stale się poszerzać o odpowiedzi o Wasze pytania. Stwórzmy razem kompendium wiedzy o makramie, gdzie każdy początkujący znajdzie to, czego szuka. 

Zasady są proste: 

Jesteś początkująca_y? Zadaj mi pytanie przez formularz kontaktowy! Z chęcią pomogę i dodam wpis z odpowiedzią na Twoje pytanie. 

Masz już jakieś doświadczenie i chcesz podzielić się swoją wiedzą? Wyślij swoje podpowiedzi przez formularz kontaktowy. Wspólnie przygotujemy wpis do publikacji, a ja zamieszczę go tutaj. Oczywiście podpisując autora wskazówek! 🙂