makramowy poradnik
czyli wszystko co musisz wiedzieć o makramie
W tym miejscu tworzymy kompendium wiedzy o makramie. Sprawdź spis treści i znajdź coś dla siebie!
Podstawowe węzły
Węzeł mocujący
Prosty i estetyczny sposób mocowania sznurków na drążku. Złóż sznurek na pół, opleć nim drążek, przełóż przez pętelkę – i gotowe!
Węzeł płaski
Wprawne oko rozpozna ten węzeł w niemal każdej makramie!
Wykonywany na (minimum) 4 sznurkach, składa się z dwóch połówek – swoich odbić lustrzanych.
Węzeł żebrowy
Polega na oplataniu sznurka wiodącego. Dzięki jego wprawnemu prowadzeniu wypleciesz wybrany kształt: prostą linię, falę albo diament.
Węzeł rybacki
Z jego pomocą połączysz dowolną liczbę sznurków. Świetnie sprawdza się, jako wykończenie makramowych kwietników.
Węzeł spiralny
Ma bardzo prosty sposób wykonania: w kółko powtarzasz pierwszą połowę węzła płaskiego, a węzeł samoistnie skręca się wokół własnej osi!
trening węzłów dla początkujących
Najlepszą metodą nauki jest nauka w praktyce. Zanim zaczniesz wykonywać swoją pierwszą makramę, spróbuj wykonać mini projekt z poniższego filmiku. Potrzbujesz do niego: 8 odcinów sznurka o długości około 1 metra każdy i krótki kijek. Potrzebne materiały znajdziesz w zestawie opisane jako zapas.
Po co to robić?
Żeby oswoić się ze sznurkiem i węzłami. W tym małym projekcie użyjesz 3 najbardziej popularnych węzłów. To właśnie te węzły są bazą do wykonania makramy diamentowej i geometrycznej, a także kwietnika podwójnego. Ich przećwiczenie może oszczędzić Ci wiele frustracji!
Gdzie wyplatać?
Przykładowe miejsca, które możesz wykorzystać jako stanowisko pracy:
- stojący wieszak na ubrania
- haczyk na kurtki
- gwóźdź w ścianie
- haczyk na drzwiach
- drzwi szafy
- drążek gimnastyczny
Jaki sznurek dla początkujących?
Szukasz idealnego sznurka do nauki? Upewnij się czy kupujesz:
- sznurek bawełniany – będzie miękki, miły w dotyku i łatwy do wyplatania. Unikaj sznurków poliestrowych, te przy wiązaniu węzłów charakterystycznie skrzeczą. Można dostać też liny jutowe lub rafię do wyplatania, ale te opcje zostaw sobie na później.
- sznurek pleciony lub dziany – w przeciwieństwie do sznurków skręcanych pozwalają one na łatwe rozplatanie i poprawki splotów. Idealne rozwiązanie na start!
- sznurek średniej grubości – na rynku znajdziesz sznurki o grubości od ok. 1 mm aż po 9 mm. Im grubszy sznurek tym szybciej powstaje praca. Ale też tym więcej sznurka będziesz potrzebować. Na początek optymalnie jest operować na sznurkach z przedziału 3-5mm. Pozwalają one na łatwe i (w miarę) szybkie wyplatanie delikatnych wzorów 🙂
Czegoś brakuje?
Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Daj koniecznie znać!
Ta sekcja makramowych porad będzie stale się poszerzać o odpowiedzi o Wasze pytania. Stwórzmy razem kompendium wiedzy o makramie, gdzie każdy początkujący znajdzie to, czego szuka.
Zasady są proste:
Jesteś początkująca_y? Zadaj mi pytanie przez formularz kontaktowy! Z chęcią pomogę i dodam wpis z odpowiedzią na Twoje pytanie.
Masz już jakieś doświadczenie i chcesz podzielić się swoją wiedzą? Wyślij swoje podpowiedzi przez formularz kontaktowy. Wspólnie przygotujemy wpis do publikacji, a ja zamieszczę go tutaj. Oczywiście podpisując autora wskazówek! 🙂