Gdzie wyplatać makramy?
8 pomysłów na domowe miejsce pracy
Gdzie zawiesić kijek do wyplatania makramy? Jak wygosporadować miejsce na tymczasową pracownię?
W tym artykule znajdziesz 8 pomysłów miejsc, których możesz użyć do tworzenia makram. Żeby zacząć z makramą nie potrzebujesz skomplikowanych rozwiązań, wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu i znaleźć miejsce, gdzie można zawiesić kijek.

1. Na gwoździu w ścianie
Jeżeli masz w ścianie gwóźdź pod obrazem, zdjęciem lub plakatem, na czas wyplatania zdejmij z niego ramkę i wykorzystaj go do zawieszenia kijka. Kijek zawieś na jednym sznurku na gwoździu. Dososuj wysokość tak, by było Ci wygodnie: mniej więcej na wysokości Twoich ramion. W miarę postępu pracy możesz zmieniać wysokość zawieszenia kijka, zmieniając długość sznurka, na którym jest zawieszony.

2. Na drzwiach szafy
Lub na innych drzwiach, do których można przywiesić haczyk. Jeżeli nie masz haczyka, możesz obwiązać sznurkiem ramę drzwi, choć ta metoda będzie nieco mniej stabilna.

3. Na schodach
Opcja dla osób mieszkających w domach lub mieszkaniach wielopoziomowych: wykorzystaj gałkę lub barierkę schodów.

4. Na balkonowej barierce
Gdy pogoda dopisuje, skorzystaj z możliwości wyplatania na świeżym powietrzu: zamocuj kijek do barierki balkonowej balustrady. Użyj dwóch sznurków i, tak jak wcześniej, zmieniaj wysokość kijka w trakcie pracy.

5. Na suszarce na ubrania
Suszarka to niezbędnik w niemal każdym domu, łatwa do przestawiania i schowania. Może posłużyć jako stelaż do wyplatania makramy!

6. Na krześle
Na oparciu większości krzeseł można przymocować kijek. Oparcie oplatamy sznurkiem oraz (w razie potrzeby) przytrzymujemy kijek taśmą malarską. By wyplatać makramę możesz usiąść na drugim krześle lub na podłodze.

7. Na wieszaku na kurtki
Przedpokój może być też prowizowyczną makramową pracownią. To świetna alternatywa do stojaków na ubrania, łatwo można regulować wysokość kijka.

8. Na drążku gimnastycznym
Na koniec pomysł dla aktywnych: korzystasz z drążka gimnastycznego? Użyj go do tworzenia makram! W tym przypadku będziesz wyplatać “w powietrzu”, bez oparcia makramy z tyłu, co może utrudnić pracę – ale dla chcącego nic trudnego 😉

A gdy się wkręcisz...
Możesz zainwestować w stojak do ubrań, najlepiej z regulowaną wysokością. Takich stojaków używa wiele osób posiadających makramowe pracownie. Są bardzo wygodne, obok wyplatanej makramy na drążku można zawiesić szpulę sznurka. Taki stojak znajdziesz wielu sklepach z meblami.

Na początek stojak nie jest Ci potrzebny. Wybierz miejsce w swoim domu, które możesz przekształcić w tymczasową pracownię i spróbuj swoich sił z makramą! Potrzebujesz pomocy? Sprawdź moje zestawy do nauki makramy krok po kroku!