Dwie Lewe

Gdzie wyplatać makramy?

8 pomysłów na domowe miejsce pracy

Gdzie zawiesić kijek do wyplatania makramy? Jak wygosporadować miejsce na tymczasową pracownię?

W tym artykule znajdziesz 8 pomysłów miejsc, których możesz użyć do tworzenia makram. Żeby zacząć z makramą nie potrzebujesz skomplikowanych rozwiązań, wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu i znaleźć miejsce, gdzie można zawiesić kijek. 

gdzie wyplatać makramy w domu

1. Na gwoździu w ścianie

Jeżeli masz w ścianie gwóźdź pod obrazem, zdjęciem lub plakatem, na czas wyplatania zdejmij z niego ramkę i wykorzystaj go do zawieszenia kijka. Kijek zawieś na jednym sznurku na gwoździu. Dososuj wysokość tak, by było Ci wygodnie: mniej więcej na wysokości Twoich ramion. W miarę postępu pracy możesz zmieniać wysokość zawieszenia kijka, zmieniając długość sznurka, na którym jest zawieszony.

wyplatanie makramy

2. Na drzwiach szafy

Lub na innych drzwiach, do których można przywiesić haczyk. Jeżeli nie masz haczyka, możesz obwiązać sznurkiem ramę drzwi, choć ta metoda będzie nieco mniej stabilna.

wyplatanie makramy w domu

3. Na schodach

Opcja dla osób mieszkających w domach lub mieszkaniach wielopoziomowych: wykorzystaj gałkę lub barierkę schodów. 

wyplatanie makramy w domu

4. Na balkonowej barierce

Gdy pogoda dopisuje, skorzystaj z możliwości wyplatania na świeżym powietrzu: zamocuj kijek do barierki balkonowej balustrady. Użyj dwóch sznurków i, tak jak wcześniej, zmieniaj wysokość kijka w trakcie pracy.

wyplatanie makramy na balkonie

5. Na suszarce na ubrania

Suszarka to niezbędnik w niemal każdym domu, łatwa do przestawiania i schowania. Może posłużyć jako stelaż do wyplatania makramy!

wyplatanie makramy w domu

6. Na krześle

Na oparciu większości krzeseł można przymocować kijek. Oparcie oplatamy sznurkiem oraz (w razie potrzeby) przytrzymujemy kijek taśmą malarską. By wyplatać makramę możesz usiąść na drugim krześle lub na podłodze. 

wyplatanie makramy w domu

7. Na wieszaku na kurtki

Przedpokój może być też prowizowyczną makramową pracownią. To świetna alternatywa do stojaków na ubrania, łatwo można regulować wysokość kijka. 

wyplatanie makramy w domu

8. Na drążku gimnastycznym

Na koniec pomysł dla aktywnych: korzystasz z drążka gimnastycznego? Użyj go do tworzenia makram! W tym przypadku będziesz wyplatać “w powietrzu”, bez oparcia makramy z tyłu, co może utrudnić pracę – ale dla chcącego nic trudnego 😉

wyplatanie makramy w domu

A gdy się wkręcisz...

Możesz zainwestować w stojak do ubrań, najlepiej z regulowaną wysokością. Takich stojaków używa wiele osób posiadających makramowe pracownie. Są bardzo wygodne, obok wyplatanej makramy na drążku można zawiesić szpulę sznurka. Taki stojak znajdziesz wielu sklepach z meblami.

 

Stojak do makramy

 

Na początek stojak nie jest Ci potrzebny. Wybierz miejsce w swoim domu, które możesz przekształcić w tymczasową pracownię i spróbuj swoich sił z makramą! Potrzebujesz pomocy? Sprawdź moje zestawy do nauki makramy krok po kroku!