Jak przyciąć makramę?
Jak (w miarę ;)) równo ciąć sznurki w makramie? Poznaj 3 sprawdzonych sposobów i wybierz swój ulubiony!
Ostatni splot. Już w zasadzie gotowe… tylko dociąć. No właśnie dociąć. Ten moment może przyprawić o zawrót głowy, bo węzły można rozplątać i poprawić, ale jak w ruch wchodzą nożyczki…
Sznurki nie włosy – nie odrosną. Dlatego warto dobrze przemyśleć jaki kształt chcemy nadać makramie i odpowiednio przygotować się do cięcia.
W tym artykule podpowiem Ci:
Przycinanie makramy - jak się przygotować?
Zanim zabierzesz się do cięcia, warto by wszystkie wiszące sznurki były proste. Bezpośrednio po wypleceniu mogą lekko falować lub być pogniecione. Jak sobie z tym poradzić – przeczytasz w artykule o prostowaniu sznurka.
Kolejną, często niedocenianą, kwestią są dobre nożyczki. Najlepiej gdyby były to większe krawieckie nożyce, którymi złapiesz kilka sznurków na raz. Jeżeli masz taką możliwość – naostrz nożyce.
Jedyne nożyczki w Twoim domu to nożyczki z piórnika dziecka? Dasz radę, ale pamiętaj, by ciąć sznurki małymi partiami, po 2-3 na raz. A na przyszłość warto wpisać krawieckie nożyczki z ostrzałką do listu do Świętego Mikołaja 🙂
Zanim przytniesz makramę dobrze jest odczekać, aż sznurki odpoczną i makrama wyprostuje się pod wpływem grawitacji. Na przykład: makramę wyplatam dzisiaj, a przycinam jutro, pojutrze lub po weekendzie.
Przycinanie makramy - jaki kształt wybrać?
Najpopularniejsze sposoby wykończenia makramy to cięcie po prostej, w szpic, w półokrąg. Wybierz wzór, który będzie pasował najlepiej do Twojego wzoru splotów. Proste kryteria, których możesz użyć do wyboru kształtu:
- linia prosta: sprawdzi się przy makatkach i makramach, które są wykończone poziomym węzłem żebrowym. Takie cięcie dodaje estetyczne frędzle o równej długości do całej pracy.
- szpic (litera V): zwykle stosowany w makramach warstwowych, których najniższy rząd splotów formuje trójkąt, np. dwa ramiona diamentów połączone u dołu.
- półokrąg: pasuje do makram wyplatanych na bazie koła (np. łapacze snów) i do makram wyplatanych na kiju w kształt półokola.
Przycinanie makramy - sprawdzone sposoby
Przejdźmy więc do rzeczy! Poznaj metody na przycięcie sznurków. Wybioerz sposób, który będzie pasował do Twojego kształtu i możliwości.
1. Przycinanie makramy z użyciem taśmy malarskiej
Taśma malarska pomoże w przycinaniu każdego kształtu. Jej wielką zaletą jest prostota w użyciu, także w odklejaniu! Nie zostawia śladów na sznurkach, a nawet na ścianie lub stole, dzięki czemu łatwo jest nią “usztywnić” makramę.
Do wycięcia prostej linii lub kształtu V wystarczy poprowadzić taśmę wzdłuż linii, którą chcemy osiągnąć, a następnie dociąć sznurki tuż pod linią wyznaczoną przez taśmę. W przypadku wycinania półokręgu: zalep taśmą szerszy pas, na którym ma powstać półokrąg, następnie ołówkiem narysuj linię i wytnij ją.
Ważne: gdy przykleisz taśmę, ale zanim zaczniesz cięcie – odejdź na kilka kroków i sprawdź czy linia jest prosta i symetryczna.
2. Przycinanie makramy odmierzając długości
Kolejną metodą jest wyznaczenie konkretnej długości frędzli, które chcemy pozostawić luźnych i odmierzenie tej długości od końca spotów na każdym ze sznurków. Ta technika sprawdzi się w każdym kształcie, o ile zależy nam na otrzymaniu tego samego kształtu, co ostatnia linia splotów (jak na zdjęciu: makramę zakończoną w szpic przycinam również w szpic).
3. Przycinanie makramy obróconej na gwoździu
Ostatni sposób dotyczy tylko cięcia w szpic i wymaga nieco gimnastyki. Jednak może bardzo ułatwić cięcie 🙂
Podziel sznurki na dwie połowy: prawą i lewą. Lewą połowę zwiąż, żeby nie przeszkadzała. Makramę obróć na gwoździu tak, by drążek był pod kątem ok 45° do podłogi. Utnij sznurki (tylko lewej połowy!) w linii prostej – jeżeli potrzebujesz, wspomóż się taśmą.
Następnie powieś makramę przodem do ściany, zbierz prawą połowę sznurków. Lewą połowę przytnij do linii prostej, na tej samej wysokości co poprzednio. Obróć makramę, wyrównaj sznurki w razie potrzeby i gotowe.
Następnie powieś makramę przodem do ściany, zbierz prawą połowę sznurków. Lewą połowę przytnij do linii prostej, na tej samej wysokości co poprzednio. Obróć makramę, wyrównaj sznurki w razie potrzeby i gotowe.
Poprawiać czy nie poprawiać?
Rzadko zdarza się tak, że pierwsze cięcie będzie idealne 😉 Poprawianie i podcinanie “jeszcze tylko odrobinę” będzie kusić. Ale przy wielu poprawkach sznurki mogą się mocno skrócić. Pamiętajmy, że makramy – tak jak każdy artykuł hand made – jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Jego zaletą jest to, że nie jest odcięty równo przez maszynę 🙂
Jak stwierdzić czy cięcie jest w miarę równe i symetryczne?
- odejdź na kilka kroków w tył i sprawdź z odległości
- przeczesz sznurki ręką i zobacz jak naturalnie się układają
- zrób zdjęcie makramy na wprost – być może łatwiej będzie Ci ocenić jej wygląd na zdjęciu
- poproś kogoś innego by spojrzał na Twoją makramę świeżym okiem
Jeżeli widzisz nierówności – popraw linię cięcia. Powyższe 4 punkty powtórz po poprawkach. I gotowe!