Dwie Lewe

Jak rozprostować sznurki w makramie?

Co zrobić gdy tuż po wypleceniu luźne sznurki falują, kręcą się lub są po prostu pogniecione?

Dać czas makramie!

Powieś makramę i odczekaj kilka godzin (albo nawet dni!), aż sznurki zaczną się rozprostowywać pod wpływem własnego ciężaru. W tym czasie możesz przeczesywać sznurki szerokim grzebieniem lub palcami dłoni.

A co jeżeli nie mam tyle czasu?

Użyj temperatury i wyprostuj sznurki używając parownicy, prostownicy albo żelazka.

W ten sposób szybko pozbędziesz się falujących sznurków i zagnieceń. Sznurek bawełniany to gruby splot wielu bawełnianych niteczek. Podobnych do tych, których używa się do produkcji bawełnianej odzieży. Można go więc bezpiecznie prasować i używać pary wodnej. Jak się za to zabrać? Dowiesz się z tego artykułu 🙂

jak wyprostowac sznurki makramy

Po wypleceniu Twoja makrama wygląda tak?

makrama pofalowane pogniecione sznurki

Powodów może być kilka:

  • jeżeli korzystasz ze sznurka zwiniętego w ciasny motek lub nawiniętego na kartonową rolkę – najprawdopodobniej sznurek, który znajduje się w głebi motka będzie pognieciony. Dzieje się tak, bo był przez długi czas sciśnięty między kartonem a warstwą zewnętrzną. I to jest całkowicie normalne, ale może wyglądać nieestetycznie.
  • gdy wielokrotnie poprawiasz sploty – rozplatasz, zmieniasz zdanie, zaplatasz jeszcze raz… takie przeróbki mogą odcisnąć swoje piętno (także dosłownie) na sznurku. 
  • albo po prostu wykonałaś dużo węzłów, wielokrotnie przekładałaś sznurki, może luźne końcówki przez jakiś czas zahaczały o podłogę – po wypleceniu sznurki mogą wyglądać mało atrakcyjnie 😉

Zanim przytniesz makramę dobrze jest odczekać, aż sznurki odpoczną i makrama wyprostuje się pod wpływem grawitacji. Na przykład: makramę wyplatam dzisiaj, a przycinam jutro, pojutrze lub po weekendzie.

Nie chcesz czekać? Wspomóż się temperaturą!

UWAGA! Przy tych metodach upewnij się, że nie korzystasz ze sznurka poliestrowego lub polipropylenowego, który może się stopić. W przypadku sznurka bawełnianego z poliestrowym rdzeniem – żelazkiem dotykaj jedynie bawełnianego oplotu (a nie bezpośrednio rdzenia), a wszystko powinno pójść dobrze 🙂

1. Makrama i prostownica do włosów

Brzmi abstrakcyjnie, ale działa 🙂 Aby wyprostować sznurki makramy ustaw minimalną temperaturę prostownicy i zacznij po kolei przeczesywać małe pasma sznurków. Delikatnie zaciskaj prostownicę, uważaj aby nie spłaszczyć sznurka.

makrama prostowanie sznurka

2. Makrama i żelazko

Delikatnie przeprasuj sznurki, najlepiej: z włączoną funkcją pary wodnej. Dla bezpieczeństwa możesz prasować przez bawełnianą tkaninę (np. kuchenny ręczniczek). 

Bawełniany sznurek (podobnie jak ubrania) jest podatny na działanie pary wodnej, pod jej wpływem rozprostowuje się i znikają zagniecenia.

makrama prasowanie sznurka

3. Makrama i parownica do ubrań

Wykorzystując tę samą zasadę co w poprzednim punkcie: makramę możesz rozprostować parownicą do ubrań. To ostatnio moja ulubiona metoda. Jest wygodniejsza niż prasowanie żelazkiem, bo nie wymaga rozkładania deski do prasowania. I, co bardzo ważne, minimalizuje ryzyko spłaszczenia sznurków, pod wpływem nacisku żelazka lub prostownicy. 

Jeżeli masz pod ręką parownicę, możesz jej używać również do regularnego odświeżania wyglądu makramy. Jeżeli po kilku tygodniach na sznurkach zebrało się nieco kurzu – przed użyciem pary wodnej wyczyść pracę rolką do ubrań 🙂

makrama prostowanie sznurków

Tak rozprostowana makrama...

jest gotowa do przycięcia sznurków! Jak zrobić to (w miarę) sprawnie i równo dowiesz się z kolejnego artykułu.

Stojak do makramy