Dwie Lewe

Jak szybko przygotować sznurki do makramy?

Przygotowanie sznurków do rozpoczęcia makramy może okazać się żmudnym, długim procesem. Szczególnie, gdy mowa o dużych projektach, na przykład makramach ściennych, firankach lub zazdroskach. 

Czy da się to zrobić sprawniej?

Jeżeli nie chcesz spędzać godzin na mozolnym odmierzaniu każdego sznurka, sprawdź 4 sposoby, które możesz wykorzystać.

W tym poradniku poznasz 4 metody przygotowania sznurków:

1. Miara krawiecka

2. Sznurek od sznurka

3. Długość ramienia

4. Szerokość mebli

oraz

Kilka przyśleń na zakończenie 😉

jak szybko przygotować sznurki do makramy

1. Miara krawiecka

Odmierzanie od miary krawieckiej jest banalnie proste i świetnie sprawdza się do przygotowania pierwszego sznurka. Jednak jeżeli potrzebujesz kilkanaście lub kilkadziesiąt sznurków tej samej długości, przeciąganie każdego z nich wzdłuż miary może okazać się niewygodne. 

Jak to usprawnić?

Jeżeli masz taką możliwość, przyklej miarę krawiecką w miejscu, gdzie odmierzasz sznurki (na przykład na stole, na ścianie obok stojaka). Rozwijając sznurek ze szpuli będziesz mogła szybko przykładać je do miary i przycinać na potrzebną długość. Aby nie zniszczyć mebli klejem, miarkę przyklej taśmą malarską, która łatwo się odkleja i nie pozostawia śladów.

makrama odmierzanie sznurka

2. Sznurek od sznurka

Ta metoda sprawdzi się, gdy potrzebujesz wielu sznurków tej samej długości. Pierwszy sznurek musisz odmierzyć dokładnie (najlepiej od miary krawieckiej). A kolejne sznurki możesz odmierzać już od niego. To znacznie szybsza metoda, niż mierzenie za każdym razem.

Zwróć uwagę, by oba sznurki (pierwszy i ten, który właśnie odmierzasz) były równo naciągnięte. Różnica w napięciu sznurka może skuktować różnicami w długości (nawet kilkanastu centymetrów!).

odmierzanie sznurka do makramy

3. Wykorzystaj długość ramienia

Zmierz długość swojego ramienia lub rozpiętość swoich ramion. U wielu osób długość ramienia wynosi około 1 metr. Na przykład  u mnie od palców do przeciwległego ramienia to 1 metr. Rozciągając sznurek na długość ramienia szybko przygotujesz odcinki o długości kilku metrów.

Ta metoda jest zdecydowanie moją ulubioną. Lubię ją za wygodę, bo rozwijając sznurek ze szpuli, wykonując ruch jednym ramieniem jestem w stanie mierzyć długość sznurka. 

Jak zastosować to w praktyce?

Wykonaj proste ćwiczenie: chwyć jedną ręką początek miary krawieckiej. Wyciągnij ramię do boku i w lustrze sprawdź gdzie u Ciebie wypada 100 cm. Zapamiętaj to miejsce. Możesz sprawdzić również długość swojego ramienia, lub przedramienia.. Te wymiary mogą być pomocne do oszacowania długości typu 50 cm, 75 cm.

makrama odmierzanie sznurka od ramienia

4. Posłuż się meblami

Na koniec metoda podobna do korzystania z długości swojego ramienia, ale tym razem skupimy się na meblach. Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu i zmierz kilka charakterystycznych mebli. Znajdź taki, który ma szerokość 50 lub 100 cm i odmierzaj sznurki używając wielokrotności tego wyznacznika.

Ja w ten sposób dowiedziałam się, że stolik kawowy ma szerokość 120 cm, a oparcie fotela to właśnie 50 cm.

makrama stanowisko pracy

Kilka przemyśleń na zakończenie 😉

Zamiast podsumowania, dodam kilka zasad, którymi kieruję się podczas odmierzania sznurka. Mam nadzieję, że posłużą Ci przy pracy 🙂

  • Wolę przygotować nieco więcej sznurka i odciąć nadmiar, niż pod koniec wyplatania męczyć się z dokładaniem sznurków lub skracać zaplanowaną makramę. Resztki sznurków można wykorzystać do stworzenia chwostów (frędzli), breloków albo zakładek do książek.
  • Przygotowując sznurki na własne projekty nie pilnuję długości sznurków ‘co do centymetra’. Wolę odmierzać szybciej korzystając z mojej ulubionej metody numer 3., z małym zapasem, aby mieć pewność, że nie zabraknie sznurka. 
  • Zwracam uwagę na równomierne napięcie sznurka przy odmierzaniu. A mówiąc wprost: staram się w ogóle nie naciągać sznurka, bo to może prowadzić do znacznych różnicach w długościach. Aby osiągnąć taki efekt umieszczam szpulę sznurka na stojaku tak, by sznurek mógł swobodnie się rozwijać, bez potrzeby ciągnięcia za przędzę.
 
 

Przygotowanie sznurków nadal Cię przeraża? 

Sprawdź moje zestawy startowe do nauki makramy. W zestawie otrzymasz instrukcję wykonania makramy krok po kroku, kijek drewniany i miękkie bawełniane sznurki… już przygotowane do pracy! Sznurki są odmierzone na potrzebne długości. Każdy sznurek jest wygodnie zwinięty i opisany. Nie musisz samodzielnie mierzyć ani przycinać sznurków, od razu bierzesz się do pracy!